Ekonomi

Avrupa borsaları ECB’nin faiz kararı öncesinde yükseldi

Piyasalar, ECB’nin politika faizini 25 baz puan artırarak politika faizini tarihi bir zirveye çıkarmasını %65 olasılıkla fiyatlıyor.

Analistler ve yatırımcılar ECB’nin faiz oranlarını artırmayı durdurmasını bekliyordu ancak Salı günü Reuters’in merkez bankasının gelecek yıl için enflasyon iddiasını %3’ün üzerine çıkarmaya hazırlandığı haberinin ardından artış olasılığı güçlendi.

Avrupa’nın en büyük şirketlerini takip eden STOXX 600 endeksi, sağlık ve güç segmentlerindeki kazanımların etkisiyle yüzde 0,1 yükseldi.

Aktivist yatırım şirketi Sachem Capital’in yayınladığı raporda Deliveroo’nun satın alınacak hedef şirketlerden biri olabileceğinin belirtilmesinin ardından Deliveroo şirketinin hisseleri yüzde 5,5 arttı.

İngiliz elektronik perakendecisi THG’nin hisseleri, devam eden faaliyetlerinden elde edilen yıllık karın sabit kalmasını veya %5’e kadar düşmesini beklediğini açıklamasının ardından yaklaşık %16 düştü.

Çin Ticaret Bakanlığı, Avrupa Komisyonu’nun, Çin’in devlet sübvansiyonlarından yararlandığını belirttiği ucuz Çin elektrikli araçlarına yönelik başlattığı soruşturmanın ekonomik ve ticari ilişkiler üzerinde olumsuz etki yaratacağı uyarısında bulundu.

Avrupa Konseyi, Avrupalı ​​üreticileri ucuz Çin elektrikli araçlarının ithalatından korumak için cezai tarifeler uygulayıp uygulamamayı değerlendiriyor.

haber-bagcilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu