Haber

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: “Ülkemizin aydın geleceği için oy veriyoruz”

Kazakistan’da yapılan erken cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan görevdeki Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bugünün önemli ve tarihi bir gün olduğunu belirterek, “Ülkemizin aydın geleceği için oy veriyoruz.” dedi.

Kazakistan halkı, gelecek 7 yıl boyunca ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor.

Cumhurbaşkanı Tokayev, oyunu başkent Astana’daki Farabi Öğrenciler Sarayı’nda kurulan sandıkta kullandı.

Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tokayev, bugünün değerli ve tarihi bir gün olduğunu belirterek “Ülkemizin aydın geleceği için oy veriyoruz.” dedi.

Tokayev, Kazakistan için kolay yıl olmadığını lakin halkın birliği sayesinde tüm zorlukların üstesinden geldiklerini kaydederek, “Yapılacak iş çok. Önümüzde çok iddialı amaç ve hedefler var. Yazın ulusal bir referandum yapıldı ve bugün erken cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleşiyor. Siyasi reformlar hayata geçiriliyor ve bu çalışma devam edecek.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra parlamento seçimlerinin yapılacağını belirten Tokayev, kelam konusu seçimlere kadar ülkede yeni siyasi partilerin kurulacağını lisana getirdi.

Tokayev, ayrıyeten ülke anayasasına nazaran cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra hükümetin feshedilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bu, parlamento seçimlerinden sonra mutlaka yapılacak. Hükümet faaliyetini sürdürecek ancak kabinede elbette nokta değişiklikler olacak.” diye konuştu.

Bunun yanı sıra yurt dışına kaçırılan sermayelerin ülkeye geri getirilmesi konusunda planlı çalışmaların süreceğinin de altını çizen Tokayev, “Zamanında ülkemizden yasa dışı yollarla çıkarılan sermayenin iadesine ilişkin bir yasa çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Gönüllü olarak iade edilecekse destekleriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Tokayev, çok taraflı dış politikayı sürdürmek zorunda olduklarını da vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kazakistan, jeostratejik konumu ve ekonomisinde 300 milyar dolardan fazla yatırımla faaliyet gösteren küresel şirketleri çalıştıran bir ülke olduğunu dikkate alarak çok taraflı bir dış politika izlemek zorunda. Ülkemizin BM Şartı’na bağlı kalması ve barışçıl dış politika izlemesi gerektiğini defalarca söyledim. Bu yönde çalışmaya devam edeceğiz.”

Seçimlerde 6 kişi yarışıyor

Kazakistan’daki erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin diğer adayları da oylarını başkent Astana’da kullandı.

69 yaşındaki Cumhurbaşkanı Tokayev’in parlamentodaki üç siyasi parti ile 30’dan fazla sivil kuruluşun bir ortaya gelerek oluşturduğu “halk koalisyonunun” ismine yarıştığı seçimlerde başka 5 aday ise Auıl (Köy) Halk Demokrasi Partisinden Jiguli Dayrabayev, Ulusal Toplumsal Demokrat Partisinden Nurlan Auesbayev, “Amanat” Sendikalar Topluluğundan Meyram Kajıken, Ulusal Toplumsal Hizmet Uzmanları Birliğinden Karakat Abden, “Kazak anneleri, gelenek yolunda” kamu derneğinden Saltanat Tursınbekova oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu