Haber

Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği Kocayayla’da yapıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, 55. Keleş Kültür Şenliği ile birlikte Kocayayla’da gerçekleştirildi. Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olan çet sporları renkli maçlarla günümüze taşınmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda, Bursa Valiliği, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Türk Geleneksel Sporlar Federasyonu, Dünya Etno Spor Konfederasyonu, Türksoy ve Keles Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 6. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, geniş bir katılımla Keles Kocayayla’da gerçekleştirildi. Orhan Gazi’nin Nilüfer Hatun ile evlendiği ve Murad-ı Hüdavendigar’ın savaşa hazırlandığı alanda düzenlenen programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Atlı cirit ve kök top maçları, tempolu ata binme, atlı okçuluk, binicilik akrobasi gösterileri, aba, kuşak, karakucak, şalvar ve yağlı güreş, Alpagut dövüş sanatları gösterileri hayranlıkla izlendi. Vatandaşlar ok sahasında okçuluk eğitimi yaparken, Türk okçuluğu atış teknikleri eğitimi de verildi. Klasik çocuk oyunları alanında çocuklar top atma, gözlerini bağlama, ip atlama, yakan top, halat çekme, çuval yarışı oynayarak eğlendiler. Oba bölgesinde yöresel konserler ve halk oyunları gösterileri düzenlenirken, oldukça çekişmeli geçen yağlı güreş müsabakaları vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edildi.

birlik vurgusu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajları verdi. Binlerce yıldır barış ve savaş içinde yaşanan cet sporlarının Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, “Büyük bir kültürün zengin mirası olan cet sporlarımızı bugün yaşatarak geleceğe miras olarak bırakmayı hedefliyoruz. Atalarımızın binlerce yıllık kültürünü hızla değişen ve dönüşen dünyada hatırlatmak, tanıtmak ve öğretmek bizim görevimiz. Bizler yoktan var olmuş insanlarız.” Özellikle velilerden ricam şudur. Geleneklerimize sahip çıkalım. Güreşe, okçuluğa ve diğer ata sporlarımıza sahip çıkalım. Çünkü onları koruduğumuz ve yaşattığımız sürece ‘biz’ olmaya devam edeceğiz. Böylece birlik ve beraberlik içinde olacağız. Birlik ve beraberlik içinde olup, geleceğe inançla bakmak için çok çalışmalıyız” dedi.

Bursa Milletvekili Osman Mesten, bu tür faaliyetlerin başta Keles olmak üzere tüm dağlık bölgeyi bir cazibe merkezine çevireceğini söyledi.

Harmancık Kaymakam Yardımcısı Esma Atasever ve Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, festivalin hem dağlık bölgenin turizme kazandırılmasında hem de birlik ve beraberliğin sağlanmasında büyük katkı sağladığını vurguladı.

Gün boyu süren etkinlikte vatandaşlar set sporlarını hem izleme hem de deneyimleme fırsatı buldu. – BURSA

haberkecioren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu