Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Alman gazeteciye: İnsani ve vicdani sorular sorun

Cumhurbaşkanı ve Başbakan Olaf Scholz, kritik toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Açıklamaların ardından iki lider gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Alman gazeteci Hamas’ı sordu

Almanya Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Hamas’ın İsrail’e yönelik terör saldırısının ardından yaptığınız açıklamalar NATO ülkeleri arasında rahatsızlık yarattı. İsrail’in var olma hakkını kabul ediyor musunuz? “İsrail’i faşist bir devlet olarak nitelendirdiniz. Bunu neye dayandırıyorsunuz?”soruyu sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ayar

Soruya yanıt olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman gazeteciyi resmen ayarladı.

Türkiye’nin NATO açısından kritik bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “İsrail’in kiliseleri vurmasından rahatsız değil misiniz?”söz konusu.

“İnsani ve vicdani sorular sorun”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteciye, Türkiye’nin yaptırımlarla tehdit edilemeyeceğini ifade etti. “İnsani ve vicdani sorular sorun”o cevapladı.

“Türkiye NATO’da sıradan bir ülke değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şunları kaydetti:

Öncelikle Türkiye olarak NATO’da ilk beşte yer alan, önde gelen ülkelerden biriyiz. Türkiye NATO’da sıradan bir ülke değil. Şu anda NATO içinde kimsenin fikri veya görüşü ne olursa olsun.

“İsrail’in kiliseleri vurmasından rahatsız değil misiniz?”

Rusya-Ukrayna ihtilafında herkes Ukrayna kimin tarafında? Türkiye olarak Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerimiz sürüyor. Ancak o tahılın tamamını 33 bin tonluk tahıl koridoru üzerinden Avrupa ve Afrika’ya götüren bizdik. Şu anda yüzlerce diyorsunuz, bakın yüzlerce demiyorum, binlerce demiyorum, İsrail şu anda Filistinlileri mi öldürdü? Öldürdü. Hastaneleri mi yok etti? O yaptı. İbadet yerlerini, camileri, kiliseleri vuruyor mu? Vuruyor. Bir Müslüman olarak bu durumdan rahatsızım. Peki bir Hristiyan olarak bundan rahatsız mısın, katlanıyor musun? Buna da dikkat edin.

“Dünyada savaş uçağı üreten tek ülke Almanya mı?”

Bakın Almanya İsrail’e şu kadar mali destek vermekten bahsediyor. Eurofighter konusunda Almanya ya veriyor ya da vermiyor. Dünyada savaş uçağı üreten tek ülke Almanya mı? Şu anda Türkiye İnsansız Savaş Uçağı konusunda önemli bir noktaya geldi. Bir basın mensubu olarak bize bu tür sorular sormayın. Sorular insani olsun. Ona göre cevap verelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu